13 stycznia tysiące wolontariuszy w Polsce i za granicą wyjdzie na ulice miast i wsi, aby zbierać pieniądze na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie będzie również w powiecie kętrzyńskim. Będzie „się działo”. Celem 27. Finału WOŚP jest zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W Kętrzynie Szefem Sztabu jest Marek Małagocki, jednak „drygentem” kętrzyńskiej orkiestry jest ponownie Janusz Mazurkiewicz.
 
Sztab mieści się ponownie w siedzibie Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” przy ul. Pocztowej 13 w Kętrzynie. Tam też 13 stycznia od godz. 6.30 do 11.30 będą wydawane puszki dla osób kwestujących. Później wolontariusze przeniosą się do hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Poznańskiej 21. Tam wydawanie puszek będzie trwało od godz. 12.00 do 14.00. Łącznie z kętrzyńskiego Sztabu na teren powiatu wyruszy ponad ok. 80 grup kwestujących, czyli ponad 200 wolontariuszy. Wolontariuszy będzie można spotkać nie tylko w Kętrzynie, ale też w Reszlu, Świętej Lipce, Wilkowie, Łazdojach, Nakomiadach, Karolewie i Kruszewcu. Kwestujący musi być wyposażony w puszkę i identyfikator ze zdjęciem i hologramem, a numer identyfikatora musi być zgodny z numerem puszki. Na terenie imprezy finałowej oraz w mieście będzie można również spotkać społeczników z terminalami płatniczymi i dokonać wpłaty na WOŚP za pomocą karty.
 
Finał to nie tylko kwesta, ale też impreza, która rozpocznie się 13 stycznia o godz. 11.45 w hali MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego 12a. W programie przewidziano m.in. występy lokalnych artystów z kętrzyńskich szkół i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O koncertową część zadbają m.in. Oksana Predko, Magness oraz Atrim z Rosji i Will’n’ska z Litwy Będą pokazy zumby, break dance, tańca towarzyskiego, fire show, walk rycerskich, czy zapaśników.
 
– Jak co roku chcieliśmy, aby Orkiestra połączyła pokolenia. Dlatego zaangażowaliśmy osoby w każdym wieku – i te najmłodsze i te najstarsze. Program staraliśmy się ułożyć tak, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Jak widać również po składzie artystów, będzie międzynarodowo – mówi Marek Małagocki, Szef Sztabu WOŚP w Kętrzynie. Najważniejszym punktem będzie Wielka Licytacja, która rozpocznie się ok. godz. 18.00. Będzie można zakupić gadżety przekazane przez m.in. była Mistrzyni Europy i półfinalistka Igrzysk Olimpijskich W Rio de Janeiro w biegach Angelika Cichocka, Mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 m Martyna Dąbrowska,  książkę kucharską i kalendarz z autografem Ewy Wachowicz, książkę z autografem od zespołu Farben Lehre, zegar z autografem Jerzego Owsiaka, gadżety WOŚP i zespołu Nocny Kochanek, płyty z autografami od Nocnego Kochanka, Eneja, Margaret, i wiele innych rzeczy. Ciekawostką jest możliwość wylicytowania tytułu honorowego patrona Placu Grunwaldzkiego w Kętrzynie. Starostwo Powiatowe dodatkowo ufundowało indywidualną tablicę rejestracyjną. Chętni będą mogli również stać się na jeden dzień burmistrzem Kętrzyna i zasiąść w fotelu Ryszarda Niedziółki lub zjeść kolację z wiceburmistrzem, Maciejem Wróblem. – Atrakcją jest korowaj, czyli specjalny chleb weselny, który przyleciał do nas prosto z Kijowa – nie kryje podniecenia Janusz Mazurkiewicz.
 
Nowością jest fakt, że kętrzyńskie granie rozpocznie się już dzień wcześniej, 12 stycznia o godz. 17.00 w auli byłego gimnazjum przy ul. Wojska Polskiego. 13 stycznia o godz. 9.00 wokół kętrzyńskiego jeziorka odbędzie się I Kętrzyński Bieg „Policz się z cukrzycą”, a o godz. 10.00 w Hali Mistrzów przy ul. Moniuszki 1 treningi fitness z Ewą Jorką. Orkiestra zagra nie tylko w Kętrzynie. W reszelskim zamku 13 stycznia wystąpią zespoły Rock kONia oraz Pulse Generation. Sztaby powstały również w Korszach, Barcianach i Srokowie. Warto przypomnieć, że tylko w 2018 roku kętrzyński szpital otrzymał od Fundacji WOŚP sprzęt medyczny o łącznej wartości 122 tys. złotych.
 
PROGRAM 27. FINAŁU WOŚP, 13.01
HALA SPORTOWA MIEJSKIEGO OŚRODKA SPORTU I REKREACJI, UL. K. WIELKIEGO 12 a W KĘTRZYNIE
 
11.45 – uroczyste otwarcie imprezy
12.00 – program artystyczny „Szalone Jedyneczki”
12.20 – program artystyczny przedszkoli „Kluczyk” i „Słoneczko”
12.25 – minikoncert Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
12.55 – program artystyczny Warsztatu Terapii Zajęciowej
13.10 – program artystyczny Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
13.30 – program Kętrzyńskiego Centrum Kultury: Piotr Frąckiewicz i Roztańczone Dzieciaki
13.50 – program artystyczny Zespołu Szkół Ogólnokształcących
14.10 – występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie
14.30 – program muzyczny Zbigniewa Nowaka i Romana Danisiewicza
14.50 – pokaz tańca zumba Kasia & Karol Chugether
15.10 – koncert Oksany Predko
15.50 – pokaz walk rycerskich
16.05 – minikoncert Mariusza Wąsika z zespołem
16.30 – pokaz tańca z ogniem „Diabliki” z Pożarek
16.45 – pokaz tańca towarzyskiego Ewa i Andrzej Biernaccy
17.05 – koncert zespołu z Reszla – Remigiusz i Przyjaciele
17.35 – pokaz jazdy na rolkach – „dyrygent” Jerzy Pruszyński
18.00 – koncert zespołu Will’n’ska z Litwy
18.40 – pokaz Mody Męskiej „Kędzierski”
18.50 – GŁÓWNA LICYTACJA
19.50 – ŚWIATEŁKO DO NIEBA
20.05 – koncert zespołu wokalnego AtriM z Rosji
20.35 – pokaz zapaśników z GLKS „Orzeł” Karolewo
20.50 – koncert zespołu Magness
 
IMPREZY TOWARZYSZĄCE (w godz. 12.00 – 18.00)
– stoisko motocyklowe
– Sztabowóz
– zbiórka krwi (w godz. 12.00 – 15.30)
– stoisko kosmetyczne z możliwością wykonania tatuażu henną
– kiermasz ciast
– stoisko DKMS i DRUŻYNY SZPIKU BARCIANY
– KĘTRZYŃSKIE MORSY
– przejażdżki kucykami ze Stada Ogierów w Kętrzynie
– treningi fitness (godz. 10.00, Hala Mistrzów przy ul. Moniuszki 1)
– I Kętrzyński Bieg „Policz się z cukrzycą” (godz. 9.00, bieg wokół jeziorka)
– stoisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Region IPA Kętrzyn
– stoisko hirudoterapii
– stoisko z balonikami
 
KONCERT TOWARZYSZĄCY, 12.01
AULA BYŁEGO GIMNAZJUM, UL. WOJSKA POLSKIEGO 9
godz. 17.00 – zespół „Jedyneczki” pod kierownictwem Doroty Gwardy i Ireny Linkiewicz
godz. 17.30 – Wiktoria Czerwińska – uczennica Zespołu Szkół im. M. Curie – Skłodowskiej
godz. 18.00 – występ grupy instrumentalno – wokalnej  z Reszla
godz. 18.30 – występ grupy wokalnej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod kierownictwem Jarosława Olejnika