Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło wczoraj na trasie Pieckowo-Święta Lipka w gminie Reszel. Kierująca fordem uderzyła w łosia, który wbiegł na jezdnię. Na szczęście zarówno kobieta oraz podróżujące w pojeździe dziecko nie doznali poważniejszych obrażeń.

Wczoraj około godz. 17.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że na trasie Pieckowo – Święta Lipka w gminie Reszel doszło do zderzenia samochodu osobowego z łosiem. Z przekazanych informacji wynikało, że auto znajduje się w przydrożnym rowie i są dwie osoby poszkodowane. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci i służby ratownicze. Interweniujący w tej sprawie funkcjonariusze z ruchu drogowego kętrzyńskiej komendy Policji ustalili, że na trasie przebiegającej przez obszar kompleksu leśnego kierująca fordem 40-letnia kobieta uderzyła w łosia, który wybiegł na jezdnię. W pojeździe podróżowało również 8-letnie dziecko. Na szczęście pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia osoby nie doznały poważniejszych obrażeń. 

Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został cały przód pojazdu, a zwierzę nie przeżyło.

W okresie jesiennym dochodzi do większej ilość zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej. Na trasach przebiegających w rejonach kompleksów leśnych warto zwracać szczególną uwagę na oznakowanie ostrzegające o ewentualnym pojawianiu się zwierząt leśnych na drodze.

Znak A-18b, bo o nim mowa jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności szczególnie wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często się zdarza, iż użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości, nie wspominając o wykonaniu gwałtowanego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.

Policjanci apelują:

– nie lekceważ znaku ostrzegawczego „zwierzyna leśna”,

– przestrzegaj ograniczenia prędkości,

– zwolnij jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością lub ograniczają widoczność.

źródło: KPP w Kętrzynie