Na skuteczną policyjną interwencję zawsze składa się kilka czynników, m. in. właściwa ocena sytuacji, odpowiednie dobranie sił i środków, szybkość i zdecydowanie przy realizacji podjętych decyzji. Do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza, umiejętności i odporność na stres, który pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi ludzkie życie. Na szczęście kętrzyńscy policjanci pokazali, że wiedzą jak pomóc tym, którzy nagle tej pomocy potrzebują.

Oficer dyżurny kętrzyńskiej jednostki został zaalarmowany przez mieszkankę miasta, że jej syn chce popełnić samobójstwo skacząc z mostu do rzeki. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce będących w pobliżu dzielnicowych. Funkcjonariusze na miejscu zastali zgłaszającą oraz mężczyznę, który stojąc poza barierkami wychylał się w kierunku koryta rzeki i odgrażał się tym, że skoczy. Dzielnicowi postanowili wykorzystać chwilową nieuwagę mężczyzny i złapali go za ręce, by uniemożliwić mu oddanie skoku. W tym czasie w okolicy miejsca interwencji przejeżdżał swoim samochodem, będący w czasie wolnym od służby, funkcjonariusz. nadkom. Andrzej Stefański. Policjant zatrzymał się i bez wahania ruszył z pomocą dzielnicowym. Policjanci wspólnymi siłami przełożyli agresywnego mężczyznę na drugą stronę barierek i powiadomili pogotowie ratunkowe. W rozmowie ze zgłaszającą policjanci ustalili, że syn rozstał się z dziewczyną i to było główną przyczyną jego zachowania. Mężczyzna został przewieziony na obserwację do szpitala.

Biorący udział w interwencji nadkom. Andrzej Stefański jest oficerem dyżurnym kętrzyńskiej komendy. Przyjęty do służby został w listopadzie 2001 roku. Po ukończeniu kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia Policji w Olsztynie rozpoczął pracę w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym. Od września 2004 roku pełni służbę w Zespole Dyżurnych miejscowej jednostki Policji. Dzielnicowa asp. sztab. Katarzyna Żach przyjęta została do służby w Policji w 2004 roku. Po ukończeniu kursu podstawowego w Szkole Policji w Pile rozpoczęła służbę w zespole do spraw wykroczeń w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. Od 2006 roku jest dzielnicową na terenie miasta Kętrzyn. Dzielnicowy st. asp. Jarosław Stanicki służbę w Policji rozpoczął w 2006 r. Po ukończeniu kursu podstawowego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczął służbę na terenie gminy Srokowo, gdzie do 2014 roku pełnił rolę dzielnicowego. Od lutego 2014 r. jest dzielnicowym na terenie miasta Kętrzyn.

Często nawet w czasie wolnym policjanci służą pomocą innym. Poważnie traktują wszystkie telefony i zgłoszenia. W wielu przypadkach, szczególnie tych dotyczących osób, które chcą targnąć się na swoje życie, szybka interwencja policji jest tym, co w ostatniej chwili powstrzymuje desperatów przed nieodwracalnym krokiem. Jak podkreślają sami policjanci, taka skuteczna pomoc to dla nich moment największej satysfakcji w policyjnej służbie.