15 lipca w kętrzyńskim Amfiteatrze po raz drugi odbędzie się „Mazurskie Święto Kaszy”, którego celem jest propagowanie, kultywowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla.

 

Warmia, Mazury i Powiśle to kraina nie tylko tysiąca jezior, ale i tysiąca tradycji, smaków i zapachów. Wielokulturowość, wielonarodowość oraz wielowyznaniowość regionu przełożyły się na bogatą i różnorodną tradycję kulinarną. „Mazurskie Święto kaszy” to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, podjęcie nowych wyzwań
i bliższe zapoznanie się z tematyką kulinarną.

O godz. 16.00 imprezę rozpocznie i poprowadzi Andrzej Kocięcki dziennikarz radiowy, lektor, prezenter, konferansjer oraz moderator. Na publiczność czekać będą interesujące zadania, kulinarne wyzwania i możliwość przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody.

Już o godz. 16.30 restauratorzy z terenu Warmii i Mazur zmierzą się w konkursie kulinarnym na „Najlepszą potrawę z kaszy” o puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

„II Mazurskie Święto Kaszy” to również możliwość sprawdzenia umiejętności kulinarnych publiczności podczas Gotowania na scenie z kucharzem Karczmy nad Sandelą- Wiesławem Mergalskim.

W programie nie zabraknie także wspólnej kulinarnej zabawy, jaką będzie gotowanie na wielkich patelniach. Na oczach publiczności zostaną przygotowane i rozdane do degustacji Potrawy z Kaszą. Będzie można także spróbować tradycyjnego krupnika przygotowanego Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętrzynie.

„II Mazurskie Święto Kaszy” to także Kiermasz Zdrowej Żywności. Swoje wyroby zaprezentują lokalni przetwórcy żywności. Będzie to okazja do zakupu i degustacji wysokiej jakości, regionalnych produktów.

Wieczór umilą Państwu występy lokalnych artystów oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Perła Warmii”. Natomiast gwiazdą wieczoru będzie Kabaret Marcina Dańca.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.