W czasie trwania działań „Bezpieczne Ferie 2017” kętrzyńscy policjanci przeprowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas nasilenia ruchu związanego z wyjazdami na ferie. Policjanci sprawdzali wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty, przestrzeganie czasu pracy kierowców i ich trzeźwość. Policjanci zwracali też uwagę na dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek bagaży.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie przez okres pierwszego tygodnia ferii skontrolowano ponad 350 pojazdów. Na kierujących nałożyli ponad 100 mandatów karnych. Funkcjonariusze ujawnili 43 przypadki przekroczenia prędkości, 4 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Skontrolowali także 4 autobusy –  i tu cieszy fakt, że podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Policjanci zatrzymali w tym okresie 14 dowodów rejestracyjnych oraz trzy prawa jazdy. Przebadali ponad 300 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie z których dwóch okazało się nietrzeźwych.

W czasie tegorocznych ferii zimowych na drogach powiatu kętrzyńskiego doszło do 8 zdarzeń drogowych.  

Przypomnijmy te najgroźniejsze:

W miniony wtorek (24.01.2017)  kilka minut po godz. 5.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym do którego doszło na trasie Kętrzyn-Wopławki. Z przekazanych informacji przez Wojewódzkie Centrum Powiadomienia Ratunkowego wynikało, że pojazd osobowy uderzył w przydrożne drzewo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący pojazdem marki Seat Alehambra zjechał na lewy pas jezdni, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni, a dodatkowo jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. 63-letni mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Tego samego  dnia około godziny 16.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Niedziały w gminie Barciany doszło do zdarzenia drogowego. Z przekazanych informacji wynikało, że kierowca audi wjechał do przydrożnego rowu gdzie pojazd wywrócił się na dach. We wskazany rejon natychmiast pojechali policjanci. Bardzo szybko wyjaśnił się powód tego, że kierujący samochodem osobowym marki Audi 80, 42-letni mieszkaniec gminy Barciany doprowadził do takiego zdarzenia drogowego. Jak się okazało był pijany.  Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że kierujący miał 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg, a następnie przejechał przez przeciwległy pas ruchu i dachował w rowie. Kierującemu pojazdem zostało zatrzymane prawo jazdy, natomiast auto trafiło na parking strzeżony. Teraz nieodpowiedzialnemu kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z kętrzyńskiego Zespołu Ruchu Drogowego interweniowali również wobec kierowcy busa, który to w miejscowości Łankiejmy w gminie Korsze, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h jechał o blisko 50 km/h za szybko km/h, wyprzedzał przy tym inny pojazd lekceważąc znaki drogowe – zakaz wyprzedzania oraz linię podwójną ciągłą. Kierowca pojazdu marki Renault Trafic jadąc z nadmierna prędkością zdawał się nie zwracać uwagi na znaki ostrzegające o ostrych zakrętach i nie przejmował się tym, że droga była oblodzona i padał deszcz. Kierowca busa początkowo nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej pomimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez policjantów. Jakby tego było mało, to w miejscowości Łabędnik wyprzedzał inne pojazdy na oznakowanym przejściu dla pieszych. Policjanci doprowadzili do zatrzymania się auta w Łabędniku Małym. Skrajnie nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 25-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Mężczyzna w pojeździe przewoził pięciu pasażerów, którzy policjantom powiedzieli, że podczas szaleńczej jazdy ich kierowcy spali. Kierowca busa za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym wkrótce stanie przed sądem. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, które wraz z wnioskiem o ukaranie zostało przesłane do sądu.

Wczoraj (28.01.2017) około godz. 13.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Gradowo w gminie Barciany ciągnik rolniczy z przyczepą wjechał do przydrożnego rowu gdzie się przewrócił. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazdem podróżowało dwóch mężczyzn i kierujący najprawdopodobniej jest pijany. We skazany rejon natychmiast pojechali policjanci. Funkcjonariusze przy znajdującym się w rowie pojeździe zastali dwóch mężczyzn, którzy na szczęście nie odnieśli obrażeń. Policjanci ustalili, że to właśnie te dwie osoby podróżowały pojazdem z których jeden ubrany był w pomarańczową kamizelkę i to właśnie ten mężczyzna z relacji świadka zdarzenia kierował ciągnikiem. Szybko wyjaśnił się powód zaistniałego zdarzenia drogowego. Kiedy policjanci zbadali stan trzeźwości kierowcy okazało się, że był on pijany. Przeprowadzone badanie wykazało u 53-letniego mężczyzny, że ma on 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy natomiast ciągnik rolniczy wraz z przyczepą został zabezpieczony na parkingu strzeżonym. Wkrótce mężczyzna usłyszy zarzuty zarówno kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, a także spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Teraz nieodpowiedzialnemu kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze kontrolowali także miejsca zorganizowanego wypoczynku jak i te, gdzie dzieci i młodzież spędzały samodzielnie czas wolny. W okresie poprzedzającym ferie zimowe jak również podczas ich trwania policjanci przeprowadzili 84 spotkania profilaktyczne dotyczące głównie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

I tak min. funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz przedstawicielami służby zdrowia w ramach działań „Bezpieczne Ferie 2017” spotkali się z dziećmi ze szkół mieszczących się na terenie całego powiatu kętrzyńskiego. Funkcjonariusze przeprowadzili pogadanki  dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas zabaw zimowych. Szczególną uwagę zwracano na zagrożenia związane z zabawami na śniegu oraz na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Przypomniano także zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci dobrze pamiętały te zasady, demonstrowały jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnie, mówiły czego nie wolno robić blisko ulicy i jak należy się ubrać by być widocznym. Przyswoili sobie także treści związane z nawykiem zapinania pasów, noszenia elementów odblaskowych oraz przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Wskazano również miejsca gdzie i w jaki sposób trzeba zakładać elementy odblaskowe, aby były najbardziej widoczne. Dzieci chętnie słuchały rad, brały aktywny udział w rozmowie oraz wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa.

Kętrzyńscy policjanci spotkali się również z rodzicami na wywiadówce szkolnej podczas której informowano rodziców o tym aby objęli swoje pociechy szczególnym nadzorem i rozmawiali z nimi na temat niebezpieczeństw, jakie mogą ich spotkać podczas ferii. Ważne, aby podczas zabaw na świeżym powietrzu kierowały się rozsądkiem, nie bawiły się w miejscach niebezpiecznych.  Funkcjonariusze informowali, że nie należy zezwalać dzieciom na uczestniczenie bez nadzoru w kuligach i innych niebezpiecznych przedsięwzięciach. Podczas spotkania uświadomiono rodzicom, że powinni interesować się tym, co robią ich pociechy przed komputerem i czy w grach w które grają znajdują się treści i przekazy adekwatne do ich wieku.  

Podczas tegorocznych ferii kętrzyńscy policjanci włączyli się w ogólnopolską akcję „Dzień odblasków” podczas , której funkcjonariusze  z Zespołu Ruchu Drogowego rozdawali pieszym i kierowcom elementy odblaskowe oraz zawieszki zapachowe przypominając jednocześnie jaką rolę pełni odblask w warunkach ograniczonej widoczności.

 

Źródło: KPP Kętrzyn